Hava durumu gibi, bebe durumu: Harika Haftalar Uygulaması (The Wonder Weeks/ atak haftaları takip uygulaması)

Uykularımız raydan çıkmış bir tren gibi. Hatta o raydan çıkan trenin savrulup buğday tarlalarına uçması, seke seke her bir vagonun etrafa saçılması gibi. Her bir vagon ağlamalarla bölünen 1 saatlik bir uykuyu temsil ediyor. Harvey Karp hocamız şey demiş, “bebeler 18-20 saat uyur ama o kadar bölüktür ki, milyar dolarlık piyango kazanıp ödemeyi kuruş kuruş almak gibidir.” Haklı adam.

Bu yazının konusu, bebelerimizin meşhur “büyüme ataklarını” anlamamızı ve dönem dönem gelen huysuzluk hallerini önceden bilip hazırlıklı olmamızı sağlayan bir uygulama: #Thewonderweeks Türkçesi #HarikaHaftalar

Eğer İngilizceniz varsa hiç Türkçe indirip satın almayın. Hem çevirisi kötü hem de video açıklamalar yok, sadece düz bir metin var. Ama Türkçe indirmek zorundaysanız da çok dert etmeyin. Sağlam ve sakin kafayla okuyup azıcık da “bunu demek istedi galiba” diye tahminler yürütürseniz işinizi görür bu uygulama.

Evet efendim, indirdikten sonra dikkat etmemiz gereken tek şey, uygulamamızın bebeğin doğum tarihini değil “beklenen doğum tarihini” baz alıyor olması. O yüzden kızım dünyamızdaki 7. haftasını bitirmiş olsa  da bu uygulamaya göre 5. haftada görünüyor şu anda. Ve ilk büyüme atağını yaşıyor.

Merak edenlere örnek olsun. Bu il atağın açıklamasından bir bölüm:

Bu hafta boyunca, değişen duyuların dünyası olarak bilinen kendi zihinsel gelişimde ilk sıçramayı yapacak. İç organlar ve duyuları, metabolizmasının hızla büyümesini öğreniyor. Bebeğiniz trafındaki dünya ile açıkça daha bir dikkatlidir ve artık 20-30 santimetre arası mesafedeki şeylere daha iyi bakabilir. Ebeveyn olarak bebeğinizin aniden size ve çevrenizdekilere daha fazla karşılık verdiğini fark edeceksiniz. İlginç bir not: Bebeğiniz artık ağlarken ilk zamanlarına ya da önceki zamanlarına göre daha çok göz yaşı üretir.

Takvime göre kara bulutlu günlerden sonra biraz güneş ve sükunet var. Kadim uygarlıkların kurduğu düzenlere, yuttuğu kayıtlara ve takvimlere güvendiğim gibi, bu büyük bilgi birikimi sonucunda oluşturulmuş takvime de güvemdim. Eğer uygulamaya bakıp bakıp hayal görmüyorsak, bizim bebenin takvimi tuttu diyebiliriz.

Peki Şubat’tan Mart’a bizi kim korusun yareppim? Napıcük? 😱 Gerçekten bu seferki gibi tutarsa, 2. büyük atak neredeyse 1 aylık bir kara bulutlar dönemiyle geliyor.

#bebeklerdeuyku #bebeğiminuykusu #Thewonderweeks #HarikaHaftalar

Reklam

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Merve Aydoğdu dedi ki:

    Güzel akıcı ve detaylı anlatım

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s