30 olmadan yapmak istediklerim. #30before30

Hello canlarım,

Kafamı kurcalayan şeylerden kalan zamanda gittim eski blogumda yazdığım 30’dan önce yapmak istediğim 30 şey listesini aldım. Ve 28. yaşımı bitirmem günler kala bir temize çekeyim dedim. Okuyana ilham olsun ❤

Mesajımı net vereyim: 30 yaşı tabii ki bir sınır gibi görmüyorum, ben aslında önümdeki 3 yıla sığdırmak istediklerimi listeye dökeyim istedim. Bunlar bitsin, 35’ime gelmeden yapmak istediklerim… 40’a gelmeden yapmak istediklerim… diye devam edecek bu listeler. Ha, bu arada, sıraya koymadım bunları, hiçbiri bir diğerinden daha acil ya da önemli değil. Hepsine sevgim sonsuz! ❤

Sevgili günlük, ben bu listeyi yaparken, 25 Ocak 2016 günündeyiz. Yatak odamızda babaannem, salonda kocam ve iki köpeğimiz uyuyor. Ben de bir sandalyeye tünemiş, ”Söyle bakalım Alicaaaan, büyüyünce ne olacaksın?” diye soruyorum kendi kendime.

Buyrun efendim, zihnime alayım sizi:

 

1) Avrupa’da yer almayan 5 yer görmek: Gürcistan, Filipinler, Cezayir, Kenya, Ermenistan olabilir mesela. Kutuplarda bir bölge ve Güney Amerika da hoş olabilir ama tabii bunlar hep para para para. O yüzden, kısmet diyelim =) – Henüz tık yok. SON İKİ YIL! 
2) Türkiye’de 7 bölgeyi de görmüş olmak: Şimdilik 6 bölge gördüm ama aslında ikisi ucundan azıcık. O yüzden görmedim sayıyorum. Savaş bitsin, düşelim yola.
3) Bir çocuk sahibi olmak, ikinciye yolu açmak: Birinci yavruyu mümkünse kendi vücudumda doğurmak, ikinci yavruyu kalbimden doğurmak için hazırlıklara başlamak istiyorum(z). ❤ ❤ ❤ Koruyucu ailelik ❤ ❤ ❤– Olley! Canım Ela iyi ki geldi!
4) Oturduğumuz evin kredisini kapatmak: Hatta bu evi kiraya vermiş, buralardan gitmiş olmak. – Gidiyoruz. Hamburg’da evi tuttuk bile. Şimdi burayı boşaltıp kiraya vermek üzereyiz.
5) Yurt dışında yaşamayı denemek./İstanbul’dan başka bir şehirde yaşamayı denemek. Kafayı takmadan denemek. Beğenmezsem dönünce, yenik hissetmemecesine ‘denemek’.- Gidiyorum bütün aşklar yüreğimdeee. 
6) Motor ehliyeti almak.- Henüz tık yok. SON İKİ YIL! 
7) Yelken eğitimimi tamamlamak. – Hamburg’a kısmet.
 
8) Karavanda yaşayan bir aile ile tanışıp, ‘bu iş nasıl yapılır?’ introsu yapmak.
9) Yaptırmak istediğim dövmelerimin kararını vermek.
10) Bir sosyal fayda start-up’ı kurmak. Yani bir sosyal girişimci olmak. Hem yaşamımı devam ettirmek için para kazanmak gerektiğini biliyorum, hem kuru kuruya iş olsun diye iş kuracak biri değilim. En güzeli, gerçekten ihtiyaç olan bir konuyu tespit edip bir sosyal girişim kurmak olacak. Umarım bunu başarabilirim. Bunu başarırsam, bu listedeki pek çok şeyi başarabilirim demektir. Öyle hissediyorum.
11) Tüple dalmak.
12) Dikiş dikmeyi iyice öğrenmek.
13) En sevdiğim yemekleri bir kitapçığa çevirip içindeki sebzelere, meyvelere göre 4 mevsime bölmek. Kendi evimizin damak tadını kayıt altına almak. 
14) Kosova’da yaşayan sülalemizi görmeye gitmek, mümkünse babaannemle beraber gitmek.  Hamile hamile gittik bu yaz Fatimeciğimle =)
15) Ekmek yapmayı öğrenmek, hatta ustalaşmak.
16) Ereğli’de bir sonbahar geçirip erişteden salçaya, tarhanaya, ne varsa yapılacak hem yapmak, hem yapanlara yardım etmek hem de tarifleri biriktirmek.
 
17) Geçmiş 30 yılla helalleşmek: İnişli çıkışlı psikolojimi eğite eğite hayatımdan kaçmak yerine yüzleşip geride bırakmak. Şimdiden başladım, üzerinde çalışıyorum!
18) Sebepsiz, yok yere bir parti vermek! Kır düğünü gibi, ama konusu ben ve Çağdaş olmayan, bir sürü sevdiğim insanı düğüne çağırır gibi çağırabileceğim, 1 günlük festival tadında bir parti! Hiçbir sebep yokken eğlenmeyi ve hep beraber eğlenmeyi hatırlamak için. Ye, iç, gül, oyna!
19) Fransızca konuşma dersi almak: Yıllar içinde İngilizce yaşıyor ama Fransızcam gittikçe köreliyor. Elinden tutayım da bi’ 10 yıl daha götürsün şu dil beni.
20) Meditasyon yapmayı öğrenmek: O kadar sabırsız, tez canlı bir insanım ki, nefes egzersizi yapmaktan acizim. Kendimi eğip bükmek, denemek istiyorum. Om.

21) Tekrar Manali’ye gitmek. Himalayalar’daki küçük cennet! Bunu seyahat listemin dışında tutuyorum. Burada başka bir yolculuğun peşindeyim. Hadi Çağdaş, Manali’ye gidelim!

22) Gönüllülük yapmak, yapmaya devam etmek: Daha çok/daha etkin gönüllülükler yapasım var. Düşler Akademisi’nde gözüm var mesela. Bakalım, muhtemelen bu yıl hallolur bu.

23) Bu maddeyi sadece ben anlayabilirim, kendime not olarak yazıyorum şuraya: Çocukluğundan beri görmekten sıkıldığın şeyden kurtul. 5 dakikalık işi var, taşıdın yıllarca üstünde. 
24) Özel bir sebep olmadan bir fotoğraf çekimi ayarlamak: Diren, Ceylan, Çağdaş, ben, varsa yavrularımızın da katılacağı bir photo shoot. Dijital fotoğrafın suyunu çıkardık. Şöyle anı dondurduğunu hissettiren fotoğraflarımız olsun istiyorum! —
25) Bir kış ortasında, güney yarımküreye en az 10 günlük bir tatile gitmek: Bunu 30’umdan önce yapayım ki ne kadar yapılabilir bir şey olduğunu göreyim. Sonra her kış daha rahat geçecek. Eminim.
26) Yeni bir dil öğrenmek: Henüz karar vermedim ama elimdeki altyapı ile İspanyolca, İtalyanca öğrenmem çok kolay. Onun yerine, Yunanca, Arnavutça gibi, ‘tuhaf’ dillerden birini öğrenmeyi deneyebilirim.
27) Dans dersi almak: Öyle kısırım ki dans konusunda! 1 ders bile olsa, dans yeteneklisi Çağdaş’ı koluma takıp ders alasım var. Salsaya falan sanki daha yatkın olabilirmişim gibi geliyor, Lindy Hop falan hiiiiiçç başaramam. Eminim!
28) Et yeme/yememe meselesini bir çözüme kavuşturmak: Yumurta ve süt de tabi… Kafalar bir milyon, hala çözemedim ne yapacağımı. Du bakalım.
29) Sesli kitap seslendirmek! Bunu yapmayı ÜNİVERSİTEDEN BERİ! istiyorum ama bir tuhafım. Düşünmekten harekete geçemedim, böylece geçti yıllar. Geçmesin artık.
30) Yazı yazmayı devamlı kılacak bir yöntem bulmak, bir yola girmek. Tam ne olabilir bilmiyorum, zaman gösterecek. – Bu site sayesinde yazıyorum!
Bu yazı bir 30 before 30 yazısı olmayacak sanırım. Yani 30 yaşıma gelmeden yapmayı istediğim 30 şey yok, çok daha fazlası var! O yüzden döner, gelir, eklerim. Maksat bu liste iş göremez hale gelmesin, dolup taşmasın. Bir ayarını tutturacağım bakalım.
Umarım bu yazıyı okuyunca, ‘yav he he yaparsın he’ demek yerine, ‘hakkaten ya, ben de önüme 1-2 hedef koysam da o hedeflere doğru yürüsem ya keşke’ dersiniz =) Eğer varsa yaptığını listeler, bu tür listeleri tamamlamak için izlediğiniz farklı yollar, gönderin, paylaşın, bakalım her birimiz nasıl yöntemlerle buluyoruz yolumuzu.
Yazar burada köşe yazarı tribine doğru hızla ilerlediği için yazıyı bitirme kararı alıyor =).
Esen kalın!
Z.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s