5N1K: Dövmemi nasıl yaptırdım dosyası 🌀

Çok uzuun zamandır istediğim dövmemi sonunda yaptırdım! Bu yazı, dövmeden hoşlanmayan yanda öcü gibi bakanların fikrini değiştiremez. Amaa hep heves edip ne yapsam da nasıl etsem diyenlere pek güzel fikir verebilir.

  • Neden dövme yaptırdım?
  • Neden şimdi? 
  • Hangi dövmeciye gittim?
  • Hijyenik olduğundan nasıl emin oldum? 
  • Acıdı mı? 
  • Bakımı nasıl olacak? 
  • Emziriyor muyum? 

Önce fotoğraflarını koyayım, sonra başlayayım anlatmaya.


Neden dövme yaptırdım? 

Yaklaşık 15 yıldır kolumda taşıdığım bir dikiş izi vardı. -Küçücük yeri koccaman diken doktora da selam veriyorum buradan!- İşte o izi kapatmak ve renkli, içimi dışa vuran güzelbir dövme yaptırmak iste dim hep. Baktım her sene icatlar çıkıyor, bekledim. Ta ki bu suluboya dövme denen şey ortaya çıkıncaya kadar…

Neden şimdi? 

Çünkü dövmeye niyetlendiğimde dövmecim tarafından birkaç kez ertelendim, sonra da Ela’ya hamile olduğum ortaya çıktı 🙂 Enfeksiyon falan olur da antibiyotik almam gerekir diye erteledim. Şimdiyse bunun için uygun zamandır dedim ve birkaç sözünde durmayn dövmeci denememden sonra yüzüm güldü, dövmeme kavuştum.

Hangi dövmeciye gittim?

Arkadaş tavsiyesi üzerine, Moda’da Cuttlefish Studio‘ya gittim. Dövmemi Can yaptı. Ortamı şahaneydi. Bebekle ve annemle gittim pek rahat ettim. Ev gibi, ferah, nezih. Can da bizimle beraber Brahms Lullaby dinledi bütün gün 🙂

Hijyense hijyen, isteğimi uygulamaksa en güzeli. Ama en en önemlisi tam sözleştiğimiz tarihte tasarımı yapması, tam sözleştiğimiz gün de dövmeyi yapması oldu. Benim özel bir durumum olduğunu ve Almanya’ya gitmeden yaptırmak istediğimi bildiği için ve olmazsa çok üzeleceğimi de açıkladığım için sağolsun ha bugün, ha yarın yaparız demedi. Başka dövmecilerle bunu yaşamıştım, o yüzden belirtiyorum. Can, yarın yaparız, 3 güne yaparız demiyor, 10 gün sonra şu saat uygunum diyor. Sözünde duruyor. Bende asıl olay bu.

Hijyenik olduğundan nasıl emin oldum?
Bu devirde hijyenik olmayan dövme var mıdır bilmiyorum. İğneler tek kullanımlık, boyaların konduğu minik kaplar tek kullanımlık… Vücudunuza değer her şey tek kullanımlık. Boyalar da zaten her yerde aynı, yurtdışından gelen birkaç marka varmış, herkeste aynı boyalar.

Acıdı mı?

Yapılırken hiç canım acımadı. Öyle sinek ısırığı gibi diyemeyeceğim, sinek ısırığı daha gıcık oluyor çünkü 🙂 hafif bir titreşim ve biraz sızlama oluyor. Hem koluma hem de kaburgama yaptırdım dün. İkisi de çok rahat oldu. Makinesi yeni olan her yer böyle midir bilmiyorum ama Can’ın eli de pek hafifti, makinesi de son teknolojiymiş. Ben yüksek bir ses bekliyordum, yok. Ela pusetinde uyurken yaptık dövmeyi. Ruhu duymadı.

Acının ikinci etabı var yalnız. Bütün dövme bitip eve döndüğünüzde acıyor. Tabii bütün hücreler “anam burası delik deşik, hemen iyileştirelim” mesajı taşıyor 🙂 24 saat olmadan acısı da azaldı. Şimdi birisi çarparsa acıyor sadece. Üstüne yatabiliyorum, Ela’yı kolumda uyutabiliyorum. Oradan hesaplayın.

Bakımı nasıl olacak?

Eskiden arkadaşlar duşa girmek için binbir operasyon yapıyordu. Vazelinler, bandajlar, aman su almasın diye bin takla. Ve her dakka bepanthen sürülüyordu kurumasın diye. Şimdi o yok. Ameliyat sonrası kullanılan bir bant var incecik. Dövmeyi kaplıyor. 3 gün öyle kalıyor. Duşa gir, takla at gık demiyor. 3 günden sonra da açıp bepanthol sürüyoruz. Toplam 6-7 günde iyileşmiş oluyor.

Emziriyor muyum? 

Evet. Bu konuda doktorunuza danışmadan bana uymayın. SORUMLULUL KABUL ETMİYORUM.

Ben emzirirken neden dövme yaptırdım? Çünkü La Leche League (Süt Ligi) diyor ki, boya pigmentlerinin molekül yapısı çok büyük. Süte geçemez. AMA enfeksiyon kaparsan antibiyotiklik olursun, sorumluluk sana kalmış.

Ben bu sorumluluğu aldım. Antibiyotiği hafife aldığımdan değil ama kar zarar hesabı yaparak karar verdim.

Antibiyotik kullanmam gerekirse üzülür müyüm? Evet.

Olmaması için elimden geleni yapıyor muyum? Evet.

Bu dövmeyi emzirirken yaptırmam şart mıydı? Evet. Yani şarttı diyemem belki ama manevi olarak beni çok tatmin etti o yara izimden kurtulmak. Benim için çok önemliydi. Bu yüzden Ela’nın büyümesini bekledim ki olası bir enfeksiyonda biberonla devam edebilir birkaç gün diye. (Umarım gerek kalmayacak.)

Bu konuda çok soran anne olduğu için bu yazıyla topluca cevap vermiş olayım. Amacım kimseye git dövme yaptır demek değil elbette 🙂 Kolunuza manzara çizdirip beni anmayın sonra 🙂

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s