S.S.S – Yani en çok sorulan sorular ve cevaplarım

Merhaba güzel, tatlı insanlar. Ben çoğunlukla sevdiğim blogları ya emzirirken bayılınca okuyorum ya da tuvalette. Instagram’a da, hikayeleri yolda sokakta koysam da, DM’lere, mesajlara gece yatakta ya da yine tuvalette bakabiliyorum. Genel olarak ya uyuyakalıyorum ya da tuvalet sohbetinde DM yanıtlayamadığımdan okuyup unutuyorum. Haftada 1 falan da bütün mesaj ve mailleri yanıtlamaya özen gösteriyorum.

İşte bu düzen sürüp giderken, dur dedim en azından temelde hep sorulan soruları toparlayayım. Bir köşede dursun. Belki sertleşen memesini sağarken, bebesini uyuturken falan birileri okumak ister, çerezlik olsun.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaç yaşındasın/kaç yaşında anne oldun? 1989 doğumluyum, 2016’da anne oldum. Hesap sizde=)

Hangi kaynakları takip ediyorsun? Babycenter.com ve uygulaması, üye alımına kapalı olan çok akıllı uslu insanların yer aldığı 2 adet Facebook grubu ve Instagram’daki gerçekten eğitimli ve bilinçli olduğunu düşündüğüm anneler. —  Kadınlar Kulübü asla okumuyorum. Hıçkıran bebeğe limon yalat, kocan eve gelmezse saksıya kırmızı don göm gibi önerileri veren hiçbir yeri de önermiyorum. Efendi efendi ansiklopedik bilgi ve akıllı anne tecrübesi kovalıyorum.

Bebeğine tek başına mı bakıyorsun? Evet. Doğumdan sonraki ilk 3 ay babaannem bizimleydi. 4 aydır tek başımayım. Akşamları eşim evde =) Bir de dertleşme babında hafif bir yazı yazmıştım. Bebeğine tek başına bakan annelere tavsiyeler diye. Belki işinize yarar. Linki burada.

Doğum kilolarını nasıl verdin? Allah vergisi demeli buna. Benim babam kaç yaşına geldi hala amca göbeği çıkmadı mesela. Annem de öyle pek kilolu biri değildir. Benim de bünyem buydu. Ne bir rejim ne bir çaba. Çok kısa sürede gitti kilolar. Hatta üzüldüm bile. Doğum yaptığım hiç anlaşılmıyor diye canım sıkıldı.

Peki kolay doğurdum demişsin, ne yaptın? Pilates <3. Demiyorum ki herkes stüdyoya gitsin, haldır huldur pilates yapsın. Ama elinde akıllı telefon, evinde 2 metrekare halısı olan her hamile doğuma kendini hazırlayabilir. Sadece pilates dememek lazım aslında, işe yarayan şeyler gebelikte egzersiz yapmak, sağlığınız el veriyorsa bol bol yürüyüş yapmak (doktorunuza danışarak).

Kızın meme emmeye geç başlamış. Nasıl yaptın? 19. günde, Ebe Arzu Çulha’nın desteğiyle çözdük. Detayları burada.

Kızınızla hep uçağa biniyorsunuz. Zor olmuyor mu? Nasıl yapalım bizde yakında uçuş var? Her ayın zorluğu kolaylığı var ama büyüdükçe rahatladı diyebilirim. Muhtemelen yürüdüğü zaman tekrar zorlaşacak. Şimdilik ara modelde mutluyuz =) Bebekle uçak yolculuğu yazısı yazmıştım. Linkini buraya koydum.

Spiralden memnun musun? Evet. Bir zararını görmedim henüz. Yaklaşık 5 ay oldu takılalı. Arada ufak lekelenmeler oluyor ama regl olmamak çok güzel bir ferahlık. Doğumdan sonra korunma yöntemleri yazım için buraya tık tık.

Kızınız ek gıdaya geçti mi? Evet. Ama 6 ayı biter bitmez geçmedi. Türlü sebepten 7. ay bitiminde başladık ve şimdilik fena gitmiyor. Hem BLW hem de klasik var bizim mutfakta. Amacım 9-10 ay civarı daha bir BLW’ye geçmek. Şimdilik ellerini kollarını kullanmayı öğrenirken ben yandan destek atıyorum. Bunu da yazmıştım. Linki burada. 

Bebek arabanızdan memnun musun?  Evet çünkü çok konforlu, dağ tepe, çayır çimen geziliyor. Memnun olmadığım yönü ise alt haznesi çok dar, hani şu eşya taşınan sepet gibi şey. Ve araba kendiliğinden ağır. Bebe büyüdükçe daha da ağır gelecek sanırım. Bir de, şu anda yurt dışında çok güzel, ama İstanbul sokaklarında baya zordu o kaldırımlarda kullanmak. Bileydim Stokke ya da Bugaboo alırdım sanırım herkeste ondan var malum. Almanya’ya gelince de gördüm ki Bugaboo efsaneymiş ben bilememişim. O zamanlar bir fikrim yokmuş.

Bebek ve köpek aynı evde, nasıl oluyor? Bizimki güzel oldu. Diren yavrum pek mülayim. Kızım deseniz deliriyor Diren’i gördükçe… Zor olan ‘köpek ne zaman gidiyor?’ minvalinde sorular sorup beyin yakan eş dosttu. Onları da gebelikten itibaren açıklaya açıklaya sakinleştirdik. Detayları bir yazıda toplayacağım. O zaman buraya link gelecek. ❤

Hangi marka kanguru ve sling kullanıyorsun? Nedir bu ergonomik kanguru? Ben sling dönemini doya doya yaşayıp bitirdim. Şimdi kangurudayım. Evde bir Neko Retro var bir de Emeibaby. Neko’nun bel desteği benim leğen kemiklerimi acıtıyor, azcık kilo alsam daha iyi olabilir. Emeibaby ise yok gibi, tüy gibi. Herkese öneririm. Neko düşünüyorsanız çevrenizde denemeden almayın belki size de aynı etkiyi yapabilir. Detaylı yazı burada.


Son zamanlarda aldığım sorular genelde bunlar üzerineydi. Toparlayabildiğim kadarı böyle oldu. Zamanla yeniden derlerim. Aylar geçip bebeler büyüdükçe konular artacak ne de olsa =)

Sevgiler ❤

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s