İyi şeylerin popülerleşmesi şerefine: Yaptığın alışverişin faydası kime?

Hızlıca yazıya giriyorum, sonuna kadar okursanız çok şahane bir oluşumdan haberdar olacaksınız. ❤

Neden alışveriş yaparız? İhtiyacımız olan ve üretemediğimiz bir şeye sahip olmak için. Deterjan alıyoruz, (kimimiz kendi üretiyor, şahane), bebeğimize kıyafetler alıyoruz, şampuanlar, helvalar, organik bulgurlar, türlü türlü gıda ürünleri… Bunların hepsini alıyoruz ve tüketiyoruz. Yiyoruz, içiyoruz, geçiyor gidiyor. Ambalajı çöp, verdiğimiz para da birilerinin cebine kar oluyor.

Elbette köyümüze dönelim de komünler kuralım, kendi ihtiyacımızı üretelim diyemiyorum. Ya da her konuda bir kooperatif bulalım. Balımız şurdan gelsin, yağımız şuradan de diyemiyorum. Şehirde yaşayan milyonlar için pek de kalıcı bir çözüm olmayabilir. Ama buna yakın bir şeyden bahsetmek istiyorum: Good4Trust.org 

Burası bir platform. İyilik Facebook’u gibi düşünebilirsiniz. Yaptığınız ya da çevrenizde gün içinde şahit olduğunuz iyi şeyleri paylaştığınız, karşılığında da ‘like’ yerine su damlaları aldığınız bir platform. Damlalar ne işe mi yarıyor? Zeytin çekirdeğinizi büyütmeye! Zamanla beğeniler arttıkça siz de bir ağaç büyütüyorsunuz.

Mutlaka kurcalayın, çok hoşunuza gidecek eminim. Hatta takipleşelim!

Bu platformda tüketmek yerine ‘türetmek’ kelimesine odaklanan, insana ve gezegene dost, üretenine, işçisine adil davranın bir üretimi gözeten markaların satış yaptığı bir çarşı var. Siteye girdikten sonra Çarşı sekmesinde görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2018-05-15 23.31.30.png

Türetmek ne demek? Aldığınız bir deterjan diyelim ya da bir bebek oyuncağı. Bunun üretim aşamalarında dünyamıza zarar gelmiyorsa, kaynaklar çılgınca tükenmiyor, üretimde çalışan işçinin hakkı yenmiyorsa, siz de bu ürünleri alarak paranızı doğru yere harcıyorsanız buna türetmek diyorlar. Tüketmenin o yok edici halindense türetmek insanın içini ısıtıyor =)

Benim de kuruluş ekibinin bir parçası olduğum, uzunca süredir de Ela’dan ve annelikten fırsat yaratamadığım Türetim Ekonomisi Derneği’nin bir girişimi Good4Trust.org. İlk günden beri özenle üreticileri seçen, hem insanın hem de gezegenimizi gözeten ve aynı zamanda da markalar karşısında güçsüz kalan yerel/küçük ve iyi işleri destekleyen bir yer.

Hani bazen diyoruz ya ”organik şöyle pahalı, ay bunun iyisi çok pahalı,” kötüsüne tamah etmek zorunda kalıyoruz… Oysa her birimizin cebindeki o çok kıymetli, emek emek kazandığımız liralar doğru adrese gitse, üreticiler hak ettikleri geliri elde ettikçe organik de olsa fiyatlar düşecek. İyiliği çoğaltmak da, iyi ürünleri daha ulaşılabilir hale getirmek bizim elimizde aslında.

Tüm bu güzel şeyleri size anlatmakta bu kadar geciktiğim için üzülüyorum biraz ama geç de olsa işte karşınızda Good4Trust.org. Güle güle üye olun, paylaşın, iyiliği beraber çoğaltalım.

Zennube Ezgi

 

NOT: Eski bir iyilik iletimi gördüm, duygulandım. Sizinle de paylaşmak istedim. Bahsi geçen köpek Diren değil, şimdi Olympos’ta yaşayan kızımız Ceylandır.

Ekran Resmi 2018-05-15 23.50.39.png

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s