Sen kitap al, onlar hayvanları iyileştirecek: Kitapkoala.com

Kitap alman lazım, interneti açıyorsun, elin otomatik olarak bir iste adı giriyor belki. DUR.

O site yerine ya da öylesine Google’a kitabı sorup ilk çıkan linkten satın almak yerine daha iyi bir alışveriş yapabilirsin. Adresi veriyorum, not et, favorilere at: kitapkoala.com

kitapkoala.jpgUmut Kısa, küçücük bir çocukken hayal kurup sokaktaki hayvanların acılarını dindirmek isteyen çocuk büyümüş, kitapkoala.com‘u kurmuş. Bu site bizden bağış istemiyor, sadece kitap alışverişimizi buradan yapmamış yeterli. Böylece elde edilecek karla sokak hayvanlarına acil durumlarda koşacak bir ambulans hizmeti sunuluyor.

Şirket, bu işler nasıl işleyecek sorusunu şöyle yanıtlıyor:

Sokak hayvanları için kurulacak sisteme ait maliyet kitaplara ödediğiniz tutardan değil, karlılıktan aktarılacaktır. İşlem hacmimiz yükseldiğinde alış maliyetleri ve kargo maliyetleri %10 -15 daha avantajlı hâle gelecektir. Ancak bir ticari şirket gibi hem sistemin büyümesine hem de işletim giderlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim bir gün tümTürkiye’ye erişmemizi sağlayacak. Büyüme için %50, sokak hayvanları için %50’lik kâr  aktarımı planlamaktadır. Sistem bu iki amaç dışında hiçbir zaman kimseye kâr dağıtımı yapmayacaktır. Sistemin ana amaçlarından bir diğeri başka firmaları da benzeri iş modeli kurmaya özendirmektir.

Buna Amerika’da B corp yani Benefit Corporation diyorlar yani ‘kar amacı güden sosyal fayda şirketi’ ama henüz Türkiye’de  böyle bir ticari bir ünvan yok. Bu açıdan da çok kıymetli Umut Kısa’nın girişimi.

Kurucusunun dilinden hikayeyi ve tüm detayı okumak isterseniz buraya bakabilirsiniz. 

Bir de dolu dolu blogu var sitenin: https://blog.kitapkoala.com/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s