Anne Dayanışması: Bebek & çocuk yetiştirirken akıl sağlığını koruma kulübü

Bugün, hepimize bir nefes, bir ferah an vermesini umarak Facebook’ta bu grubu kurdum. Grubun açılış mesajını aşağıya ekliyorum. Katılmak için burayı tıklamanız yeterli. 

Merhaba sevgili kadınlar  Bu grubu kurmayı uzun zamandır düşünsem de sonunda adım atabildim. kafasikarisikbiranne.com blogumda ve @zennubehanimcim Instagram hesabımda pek çok anne ile arkadaş oldum, mesajlarda bilgi paylaştık, dayanıştık. Ama bu sadece ben ve karşımdaki kişiyle sınırlı kalıyordu. Oysa bir araya gelse birbirine destek olabilecek, danışıp akıl alıp verecek çok değerli bir sürü insan bir aradaydı hesabımda. Ben de böyle bir adım atarak bir grup kurdum. Artık siz bana, ben size değil, hepimiz birbirimize danışabilir, ortak dertlerimizi ya da arayışlarımızı konuşabiliriz.

Semtimizdeki kafadar annelerle tanışabilir, kreş, doktor, etkinlik yeri arayışında fikir bulabiliriz. Bilmiyorum, bana gelen onlarca emzirme, babywearing, beslenme ya da tatil soruları arasında eminim bir sürü güzel cecap saklıdır hepimizde.

 

Bu grup içerisinde elbette bazı kurallar olacak. Bu kurallara uymayan kişileri aramızdan ayırmak zorunda kalacağız. Ben öyle biri olmayacağına eminim ama tedbir olsun diye paylaşıyorum =)

* Grubun adı Anne Dayanışması ama bir bebeğin bakımından sorumlu olmuş tüm teyzelerin, halaların, anneannelerin ve babaannelerin de başımızın üstünde yeri var.

* Gruba soru sorduktan ya da bilgi paylaştıktan sonra gönderiyi silmek yasaktır. Lütfen silmeyin olur mu? Cevapları aldıysanız güle güle kullanın. Ve bırakın sizden sonra başkaları da faydalansın. 

* Grupta hakaret, tehdit, cinsel, milli, dini her türlü ayrımcılık yasaktır. Burada kendi gezegenimizi kuruyoruz. Kimsenin nereden geldiği ve nereye gittiği ya da hangi tanrıya inandığı ya da inanıp inanmadığı bizi ilgilendirmez. 

* Aşı kırmızı çizgidir, aşı karşıtı söylemlere bu grupta yer yoktur. Çocuğunuza aşı yaptırmamak tercihiniz olabilir, ama bunu kitlesel bir ortamda anlatmaya, savunmaya ya da özendirmeye müsaade edemem, üzgünüm. Zaten aşı tartışmasına girilip de sağl çıkılan bir grup yok. Boş yere kavgalar çıkıyor. Tadımız kaçmasın.

* Grupta paylaşılan her şey, internetin doğası gereği halka açıktır. Bunu bilerek paylaşım yapmanız önemli. Hem ailevi hem de iş yerinizle ilgili sorun olabilecek söylemlerde bulunup, ‘burası nasılsa kapalı bir ortam’ demeyin. Yerin kulağı var bu devirde. Herkes kendi önlemini alsın. 

Şimdilik bu kadar kural yeter, iyi niyetli bir avuç anne olarak başlayıp ilerleyeceğimize göre, korkmaya gerek yok.

Sevdiğiniz, böyle bir gruba ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz tüm arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz.

 

Gruba katılım için: https://www.facebook.com/groups/annedayanismasi/

Ya da telefonunuzdaki Facebook uygulamasında Anne Dayanışması adıyla aratıp bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s