Kegel egzersizi nedir? Nasıl yapılır?

Ben oturup yazana kadar yazılmışı vardır Mayo Clinic sayfasında, çevirdim:

Kegel egzersizleri idrar kaçırma sorununu ve diğer pelvik taban sorunlarını önleyebilir ve kontrol altına alabilir.

Kegel egzersizleri rahmi, mesaneyi ve bağırsakları taşıyan pelvik taban kastlarını güçlendirir. Pelvik taban egzersizi olarak da bilinen Kegel egzersizlerini dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Doğum, hamilelik, ameliyatlar, yaşlanma, kabızlık ve kronik öksürük ve kilolu olmak gibi pek çok sebepten dolayı pelvik taban kasları zayıflayabilir.

Eğer şu belirtiler sizde varsa, Kegel egzersizinden fayda görebilirsiniz:

  • Hapşurma, öksürme ya da gülme anında bir iki damla da olsa idrar kaçırma.  (
  • Tuvalete girmeden hemen önce bir an evvel çiş yapma isteği.
  • Kaka kaçırma.

Bu belirtilere sahipseniz, Kegel egzersizlerini hamilelik sırasında ve doğumdan sonra da yapabilirsiniz.

Hapşurma, öksürme ve gülme anında çok fazla çiş kaçıran kadınlar için Kegel egzersizleri yeterince etkili olmayabilir. Ayrıca, mesanesi dolu olduğunda, durdurk yere (gülmeden, hapşurmadan vs.) çiş kaçıran kadınlar için de faydası olmaz.

 

kegel1Kegel egzersizi  nasıl yapılır?

  • Doğru kasları bulun. Pelvik taban kaslarınızı bulmak için tam çişinizi yaparken orta yerinde durdurun. Kaslarınızı keşfettikten sonra istediğiniz durumda ve pozisyonda yapabilirsiniz. Başlangıçta en kolayı sırt üstü uzanırken olabilir.
  • Tekniğinizi mükemmelleştirin. Kegel yapmak için, bir bilyenin üstünde oturduğunuzu hayal edin. Pelvik taban kaslarınızı kasarak bilyeyi kaldırdığınızı hayal edin. Her defasında 3 saniye sıkılı tutmayı hedefleyin. 3 saniye de gevşetin.
  • Odaklanın. En iyi sonucu almak için sadece pelvik taban kaslarınızı kasıp gevşetmeye odaklanın. Karın, üst bacak ve popo kaslarınızı kasmamaya dikkat edin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Aksine,  egzersiz boyunca rahatça nefes alıp verin.
  • Günde 3 kez tekrarlayın. Günde en az 3 kez, 10-15 kasılma gevşemeli 3 set yapmayı hedefleyin.

Kegel egzersizini yaparken çişinizin akışını durdurup başlatmayı alışkanlık haline getirmeyin. Mesanenizi boşatırken Kegel yapmak çiş boşaltım sorunlarına yol açabilir. Bu da idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilir.

Ne zaman yapmalı?

Kegel egzersizini hayatınızın bir parçası haline getirin.  Kimse fark etmeden, dilediğiniz yerde Kegel yapabilirsiniz. Otobüste, masanızda otururken ya da kanepede dinlenirken. ,

Ne zaman sonuç alınır?

Eğer düzenli Kegel egzersizi yapıyorsanız, ve sorununuz çok sık olmayan biçimde idrar kaçırma ise birkaç hafta ila birkaç ay için de sonuç alabilirsiniz. Devamlı fayda sağlamak için Kegel egzersizini günlük hayatınızın bir parçası haline getirin.

— çeviri sonu—-

Kegel egzersizlerini ileri boyuta taşımak için vajina için ağırlık ve toplardan faydalanabilirsiniz. Ben henüz hiç denemedim ama aklımda vardı. Türkiye’de bir arkadaşımda şunları görmüştüm:

kegel topları.jpgBu konuda araştırıken

Ben bu pelvik taban işlerini araştırıken, Instagram’da bana şu şahane aleti öneren kişiye ❤ ❤ ❤

Karşınızdaaaa akıllı telefona bağlanan Kegel topları KEHEL: Her kasılmada hop hop oyun oynamak mümkünmüş =) Bu ürünü Almanya’da bulamadım ama benzerleri Amazon’da var.

kehel toy.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s